Kultura
Kultura jest podstawowym polem działalności na rzecz społeczności lokalnej. Zajmuje więc istotne miejsce również w naszym programie grantowym. Poznaj nasze projekty.
Bibułkarstwo – sztuka z korzeni, kreatywność w sercu
Główne założenia projektu to podtrzymywanie i promowanie kultury oraz tradycji regionalnych związanych z rękodziełem charakterystycznym dla Żywiecczyzny – bibułkarstwem – a także ich popularyzacja, również z wykorzystaniem nowoczesnych i innowacyjnych form.
Obcokrajowcy w polskich strojach ludowych
„Obcokrajowcy w polskich strojach ludowych” to wielowątkowa opowieść o Polsce – kraju, w którym różnorodne grupy etniczne odegrały znaczącą rolę w kształtowaniu kultury i tożsamości narodowej.
Spotkajmy się u źródła
W trakcie projektu uczniowie zapoznają się z tradycjami i obrzędami góralskimi, poznają ich historię oraz znaczenie w życiu lokalnej społeczności, a także zyskają szansę zrozumienia ich roli w kształtowaniu tożsamości regionu.
Mozaika
To projekt, który łączy sztukę z ekologią. Na ścianie Centrum Edukacji Ekologicznej powstanie ogromny obraz z mozaiki, ukazujący piękno rzeki Soły i jej otoczenia, inspirowany lokalną fauną, w tym pstrągiem i lipieniem.
#zmalujmyDOBRO – street art na prowincji
Co się stanie, jeśli damy młodym ludziom możliwość wyrażenia siebie w bliski im sposób? Z pełnym przekonaniem coś dobrego! W ramach projektu odbędzie się cykl warsztatów o sztuce street artu połączonej z tradycyjnym dla regionu wzornictwem.
Żywe obrazy
Matejko, Kossak, czy Fałat? Wszystko zależy od mieszkańców sołectw w gminie Jeleśnia, którzy wezmą na warsztat jeden z obrazów wielkich mistrzów i zainscenizują go na nowo.
W splocie z naturą
Pomyśl tylko co ty pleciesz? To zwyczajne kłamstwo przecież! Ale nie ze Stowarzyszeniem „Grojcowanie” z Wieprza, które w ramach projektu realizuje warsztaty rękodzielnicze związane z dawnymi rzemiosłami – tkactwem i plecionkarstwem.
Dziadowsko rzecz
Tradycja kolędowania Dziadów Noworocznych, tak charakterystyczna na Żywiecczyźnie, ma swoje miejsce również w gminie Radziechowy-Wieprz. Działają tu trzy grupy: Gronicki z Brzuśnika, Bartniki z Brzuśnika oraz Przybłędy z Przybędzy.
WEŁNA 100%
Propagowanie i utrwalanie miejscowych zwyczajów związanych z hodowlą owiec, poprzez warsztaty z obróbki wełny (pranie, cerchanie, kręplowanie, przędzenie, wyplatanie kopytek, swetrów, rękawic itp. Projekt międzypokoleniowy.
Interaktywny Wielokulturowy Projekt – WCZORAJ I DZIŚ
Organizacja przestrzennej rotacyjnej wystawy malarstwa, rzeźby, fotografii oraz historyczne przedmioty i rysunki dzieci z cyklu „nasza mała ojczyzna”. Wystawa będzie miała formę instalacji z czterech ruchomych brył z możliwością jej adaptacji do potrzeb użytkownika, ale będzie miała charakter trwały.
- 1
- 2
- Następne »