Krąg Kobiet – Powrót do źródeł.
Krąg Kobiet - Powrót do źródeł.
O tym projekcie jest już głośno, nie tylko w Polsce. „Krąg Kobiet- Powrót do źródeł" – to projekt, którego punktem wyjścia są tradycyjne ozdoby bibułkowe.
Bibułki, od lat wykonywane przez tutejsze gospodynie to jednak coś więcej niż rękodzieło, a sam projekt to początek szerszych działań i dyskusji o roli kobiet w kulturze. To rozwijanie kobiecej lokalnej solidarności, początek rozważań antropologicznych i droga do odkrywania piękna lokalnej kultury, tradycji ludowej, oraz po prostu… kobiecego piękna. Tak o swoim projekcie piszą realizatorzy.
„Głównym celem projektu jest zawiązanie Kręgu Kobiet: młodych i starszych oraz wspólne działania z Kołami Gospodyń Wiejskich: dzielenie się doświadczeniami, inspiracjami, zwyczajami. Spotkania z artystkami, twórczyniami nawiązanie wspólnych więzi i relacji.
Dawniej kobiety spotykały się, tworzyły ozdoby z kwiatów, z bibuły, których używały do dekoracji weselnych, bukietów ślubnych i wianków na głowę dla młodej pani. Wykonywały wianki dla drużek, bukieciki czyli woniącka dla młodego, drużbów i gości weselnych, do chochołów czyli dekoracji koni w orszaku weselnym, do dekoracji domu weselnego. Wykonane podczas warsztatów kwiaty z bibuły posłużyły do wykonania wianków i ozdób na głowę (koron) uczestniczek projektu. Z pomocą specjalistek z koła bibułkarskiego oraz artystki Beaty Bojdy, panie stworzyły niesamowite dekoracje, które niebawem pokażemy podczas nadchodzących warsztatów oraz wystaw, które będą zwieńczeniem projektu.
Wiemy jak ważna jest prezentacje naszego dziedzictwa w sposób nowoczesny, dlatego chcemy, aby „Krąg Kobiet - Powrót do Źródeł' stał się projektem, łączącym tradycyjną sztukę kobiet z nowoczesną wizją artystki osadzoną w korzeniach ludowych zwyczajów i estetyki. W projekcie pojawiają się elementy ukraińskiej sztuki ludowej, mamy również przygotowane zdjęcia Ukrainek, które brały udział w wcześniej przygotowanym projekcie Etno by Beata Bojda
Krąg Kobiet Powrót do Źródeł to opowieść o kobietach o naszej sile, doświadczeniach, pięknie i przemijaniu i o sztuce ludowej, która przenika i żyje w nas samych. Projekt ten pokazuje sztukę ludową w nowoczesny innowacyjny sposób.
Lokalne rękodzielniczki od lat wykonują charakterystyczne dla tego regionu kraju, tradycyjne kwiaty z bibuły, krepiny, podczas tego projektu panie bibułkarki przygotowały obłąki z kwiatów, które artystka Beata Bojda wplotła w zaprojektowane korony kwiatowe. Podczas wykonywania zdjęć uczestniczką projektu towarzyszy śpiew artystek ludowych.
Pragniemy aby na zakończenie projektu powstały albumy "Siostry"
My Polki z tekstami i ludowymi pieśniami charakterystycznymi dla naszego regionu.
Wystawa, którą chcemy państwu przedstawić ma dwa cele: powrotu do źródeł: kobiecych spotkań oraz stronę etno przedstawienia naszego dziedzictwa ludowego, tradycyjnych elementów naszej sztuki i strojów ludowych w inny nowoczesny sposób.”
/Monika Wróbel, Fundacja 9sił/
Pierwszą częścią projektu jest wystawa, która swoją premierę miała jeszcze w sierpniu. W ramach wystawy przygotowano 30 zdjęć, drukowanych na planszach w różnych rozmiarach, w zależności od miejsca ekspozycji. Do niektórych plansz zostaną dodane kody QR, dzięki którym możemy usłyszeć śpiew ludowych artystek oraz wypowiedzi uczestniczek projektu na temat siły kobiet, wzajemnej inspiracji i wsparcia i siostrzanej bliskości.
Zobaczcie Państwo te fenomenalne zdjęcia.