Gotowi na LISa?
Gotowi na LISa?
Macie ciekawe pomysły i chęć do działania? To świetnie. Znów będzie okazja, by sięgnąć po granty. Rusza szósta odsłona programu Lokalne Inicjatywy Społeczne Żywiec Zdrój. Tym razem pieniądze czekają na grantobiorców aż w pięciu gminach.
Mural, miasteczko rowerowe, pracownia szkolna, siłownia, ciekawy event, wystawa, minimuzeum… Można tak długo wymieniać, bo lista pomysłów na dobry projekt jest długa, a grantobiorcy LIS wciąż dopisują nowe pozycje. Potwierdzają w ten sposób, że mają ogromy potencjał i niespożyte pokłady energii, którą chcą wykorzystać dla dobra wspólnego.
Program się rozwija
Właśnie dlatego, mimo że za nami już prawie 70 zrealizowanych działań, LIS nie zwalnia tempa. Wręcz przeciwnie. W tym roku do gmin Jeleśnia, Węgierska Górka i Radziechowy-Wieprz dołączają kolejne dwie -Świnna i Mirosławiec. W ten sposób granty po raz pierwszy wychodzą poza Żywiecczyznę.
– Jako firma odpowiedzialna społecznie staramy się wspierać lokalną społeczność wszędzie tam, gdzie działamy. Żywiecczyzna jest więc dla nas jest naturalnym miejscem, gdzie realizujemy szereg programów adresowanych do mieszkańców – podkreśla Monika Wieczorek, koordynator ds. Społecznej Odpowiedzialności Biznesu w firmie Żywiec Zdrój S.A. – Jednak nie tylko ten region jest w naszym obszarze zainteresowania. Od wielu lat działamy również w Mirosławcu, a dialog społeczny, jaki przeprowadziliśmy tam w ostatnim czasie potwierdził, że mieszkańcy tej gminy są bardzo otwarci na taką formę współdziałania, jak program grantowy.
Nowe zasady
To nie jedyna zmiana jaka czeka nas w tym roku. Teraz grantobiorcy będą mieli do wyboru, czy realizować większe projekty, czy też starać się o tzw. mikrogranty. W przypadku tych pierwszych kwota dofinansowania wynosi od 10 do 30 tys. zł, a czas realizacji trwa ok. półtora roku. Mikrogranty z kolei to mniejsze inicjatywy o budżecie do 10 tys. zł obliczone na krótszy czas realizacji (ok. pół roku). Warto dodać, że w przypadku mikrograntów ogłoszony zostanie dodatkowy nabór również początkiem przyszłego roku.
Dla kogo ten program?
O grant mogą się starać organizacje społeczne, stowarzyszenia, fundacje, szkoły, instytucje kultury, a nawet osoby fizyczne. W tym ostatnim przypadku konieczne jest założenie nieformalnej grupy działania i pozyskanie partnera w postaci instytucji lub organizacji pozarządowej. Projekty muszą służyć dobru wspólnemu, nie mogą mieć charakteru komercyjnego i muszą być realizowane w jednej z pięciu gmin objętych konkursem: Jeleśnia, Radziechowy-Wieprz, Węgierska Górka, Świnna lub Mirosławiec. Podobnie jak przed rokiem, muszą dotyczyć jednej z czterech kategorii konkursowych:
- W zgodzie z naturą
- Powrót do źródeł
- Dbajmy o zdrowie
- Świadome bezpieczeństwo.
Zapraszamy
Wszystkie informacje znajdują się na stronie internetowej programu www.lis-zywiec-zdroj.pl w zakładce NOWA EDYCJA. Tam znajdują się również wszystkie dokumenty potrzebne do tego, aby aplikować. Będzie również okazja spotkać się z organizatorami programu osobiście. W lutym i marcu w każdej z gmin objętych programem odbędą się spotkania informacyjne, podczas których dowiecie się, jak napisać wniosek i jak realizować projekty. Zatem, wchodźcie na stronę, zaplanujcie swoje działania i aplikujcie! Czekamy na Was do końca marca!
W ramach projektu Żywe Obrazy w Jeleśni powstała w ubiegłym roku wystawa zdjęć, będąca efektem 9 sesji fotograficznych, podczas których mieszkańcy gminy odtwarzali działa mistrzów polskiego malarstwa.
Szkoła Podstawowa nr 2 w Węgierskiej Górce dzięki grantom zachęca uczniów do korzystania z rowerów również jako sposobu na codzienne podróżowanie do i ze szkoły.
Tkactwo, garncarstwo, plecionkarstwo – projekt w gminie Radziechowy Wieprz pomaga ocalić od zapomnienia te tradycyjne techniki rzemiosła ludowego.