//O łęgach podczas kina plenerowego…

O łęgach podczas kina plenerowego…

Z  wielką radością informujemy, że projekt „Ocalić łęgi” został włączony do nowej kampanii firmy Żywiec Zdrój „Woda to nasza wspólna sprawa”, w ramach której nakręcony został film omawiający tematykę projektu. Premierowy pokaz odbył się w czasie plenerowego kina w dniu 5 września w Wieprzu.

„Ocalić łęgi” to projekt realizowany przez Gminne Centrum Kultury, Promocji, Turystyki Radziechowy-Wieprz. Głównym celem projektu jest przywrócenie pierwotnego stanu nabrzeża łęgowego wzdłuż rzeki Soły.

Łęgi to lasy występujące nad rzekami i potokami, w zasięgu wód zalewowych, które to nanoszą i osadzają żyzny muł. Lasy te pełnią dodatkowo bardzo ważną rolę w obiegu wody w przyrodzie – magazynują ją, by w okresie suszy stopniowo uwalniać jej zasoby.  Można powiedzieć, że las działa jak gąbka – pochłania wodę, która następnie nie tylko odparowuje do atmosfery, ale zasila też wody gruntowe i głębinowe, a także trafia do strumieni, rzek i zbiorników wodnych.

Zapraszamy do obejrzenia filmu: https://youtu.be/MPyVbh-qjkA

Filmy, które powstały w ramach kampanii „Woda to nasza wspólna sprawa” zostaną zaprezentowane jeszcze w Jeleśni – już teraz zapraszamy 19 września na kino plenerowe! Szczegóły wkrótce!

Więcej o kampanii „Woda to nasza wspólna sprawa” można przeczytać tutaj.